- Razlika između baletnog i plesnog studia?
- Ukoliko ste razmišljali o mogućnosti da Vam dijete krene putem profesionalnih plesača te da mu ples bude zanimanje upišite ga u…
- Sa koliko godina djeca mogu početi učiti ritmiku i ples?
- Sa tri godine.
- Sa koliko godina se počinje plesati klasični balet?
- Počinje se plesati sa sedam godina starosti.
- Koliko traje sat vježbanja?
- Predškolska djeca vježbaju 45 minuta dva puta tjedno, svi ostali programi traju 60 minuta dva puta tjedno.
- Da li se može smršaviti vježbajući ?
- Može, uz smanjen unos hrane i disciplinirano vježbanje.
- Da li se plesom ispravlja krivo držanje?
- Ispravlja se, ali su nužne i korektivne vježbe.
- Da li vaš studio negdje nastupa?
- Najbolji plesači nastupaju na modnim revijama, zabavnim i dječjim televizijskim emisijama i javnim priredbama.
- Tko su vaši voditelji?
- Mnogi naši pedagozi su profesori tjelesne kulture i plesači profesionalnih kazališnih kuća.
- Što je potrebno da bi se počelo učiti plesati?
- Potrebna je prikladna odjeća: triko i papučice, te mnogo dobre volje i ljubavi prema plesu.
- Kakav je plan i program Vašeg rada?
- Plan je koncipiran po školskom sustavu rada, što znači da se stalno širi iz godine u godinu. Određene dobne skupine su raspoređene po stupnjevima znanja, tj. polaznik svake slijedeće školske godine prelazi u viši razred.
- Kako izbjeći pogrešku pri upisu na ples?
- Ukoliko ste razmišljali o mogućnosti da Vam dijete krene putem profesionalnih plesača, te da mu ples bude zanimanje, upišite ga u baletnu školu. No, ukoliko želite da mu ples bude izvor zadovoljstva i oblik rekreacije, onda ga upišite u plesni studio.
Baletnu školu će dijete pohađati svaki dan u trajanju 2-3 sata u suprotnom turnusu od osnovne ili srednje škole. To je zahtjevan i težak put za dijete. Krajnji je cilj postati profesionalni plesač. Očekuje se i od obitelji i od djeteta da sve svoje snage usmjeri na ples, te da, naravno vremenom, odustane od svih drugih obrazovanja, ne zato što su u suprotnosti sa plesom, već zato što je fizički neizvedivo. Zbog krivog izbora dijete, a i roditelji, često dolaze u konflikt sa baletnim pedagozima, jer dok ovaj očekuje od djeteta maksimalnu predanost, roditelj često razmišlja na način:”Ma što je gnjavi, njoj to ionako neće biti profesija…. ”
Nerijetko zbog takvih situacija djeca su puna frustracija i odustanu od plesa. Rijetki se nastave baviti plesom rekreativno. Vrlo se teško prilagode na novi oblik rada jer im se, naučenim na dril i veliku količinu opterećenja, rekreativni pristup čini gubljenjem vremena.
Dijete koje će pohađati naš program, verificiran od Ministarstva znanosti i športa, nastavu će imati dva puta tjedno po sat vremena. Program obuhvaća klasični balet, ritmiku, jazz dance, hip-hop i plesnu rekreaciju za odrasle.
Elementi, intenzitet i način izvođenja ovih plesnih tehnika prilagođeni su dobi i rekreativnim potrebama polaznika. Zadatak ovih vježbi je poboljšati koordinaciju, razviti osjećaj za ritam, podići mišićni tonus, te nadasve, zadovoljiti potrebu za kvalitetnim oblikom kretanja. Nastojimo biti ne samo obrazovna već i odgojna ustanova. To će dijete u našem programu dobiti informaciju o pravilnoj prehrani, ophođenju prema okolini te steći kulturu življenja. Djetetova pripadnost takvoj grupi je vrlo važan čimbenik u stvaranju socijalno osviještenog i samostalnog čovjeka. Pedagozi Plesnog studija Edite Cebalo su profesori Kineziologije. To je jedina ustanova visokoškolskog obrazovanja koja predavačima plesa daje pedagoško obrazovanje, a biti dobar pedagog ne znači dobro plesati, već znati putem metodičkih zakona prenijeti znanje. Obzirom da roditelji prilikom upisa djeteta u plesne centre ili baletne škole ne razlikuju ova dva bitno različita programa nužno je educiranje u tom pravcu s ciljem da ples koji može biti izvor zadovoljstva ne postane djetetu mučenje. Nadam se da će Vam ovaj napis pomoći pri odabiru ustanove u kojoj će Vaše dijete biti sretno, te da nećete pogriješiti pri odabiru.
Srdačno Vas pozdravljam,
Edita Cebalo, prof.